6.12.
2010

Vítězem mistrovského turnaje v kulečníku je Bohumíňák Mirek Andrejovský

Zelená plátna, barevné koule, tága... Napětí, že by se dalo krájet, soustředění a orosená čela... Namísto potlesku luskání prsty... V životě přátelé, při zápase soupeři na život a na smrt. Tak přesně taková atmosféra ovládla dvoudenní osmý ročník Turnaje mistrů města Bohumína v prvním prosincovém víkendu. Kulečníkové souboje mistrů se do herny na náměstí Budoucnosti vrátily po dvouleté odmlce.

V Česku ojedinělý turnaj. Hráči se v něm totiž musí poprat hned se třemi kulečníkovými disciplínami najednou - kádrem, jednobandem a trojbandem. A to není nic jednoduchého. Vyžaduje to klidnou mysl a pevnou ruku mistrů. Proto je vstupenkou na turnaj buď titul mistra republiky nebo mistra Evropy. Letos se jich do Bohumína sjelo devět. Domácí pořadatelé měli v soutěži hned dvě želízka v ohni – Mirka Andrejovského a Honzu Musila.

Ve dvoudenním maratónu se ve čtvrtfinále zredukovala česká špička na šest účastníků a v semifinále na čtyři. Nakonec se mezi sebou se utkaly dva kulečníkové páry – Pražák Ota Truksa s Havířovákem Ivem Gazdošem a dva domácí hráči Honza Musil s Mirkem Andrejovským. Gazdoš nakonec porazil Truksu a Andrejovský zase svého klubového kolegu Musila. Ten společně s Otou Truksou skončil na bronzové příčce.

Kulečník jsem začal hrát před 45 lety. Poprvé mě zaujal v hospodě, kam jsem šel jako malý kluk tátovi se džbánkem pro pivo a vedle zrovna hráli kulečník. Ta hra mě natolik fascinovala a přitahovala, že jsem si řekl, že se ji musím naučit,“ prozradil Musil a dodal: „Není to příjemné, když musím v turnaji hrát proti svému týmovému kolegovi. Na jedné straně mu nechcete ublížit a na druhé straně chcete vyhrát. Ale je to jako v každém jiném sportu, kamarádi buďme, ale na kolbišti jsme soupeři a hrajeme každý na své triko,“ řekl po zápase 63letý kulečníkový matador Honza Musil, který v turnaji zvítězil v roce 2003.

Nedělní odpolední finále si milovníci kulečníku vychutnali. Souboj dvou nejlepších – Mirka Andrejovského a Iva Gazdoše byl napínavý až do poslední chvíle. První disciplínu - kádr zvládl domácí Mirek Andrejovský s přehledem v poměru 100:44. Doslova koncert pro tágo pak nabídl ve druhé disciplíně - jednobandu. Iva Gazdoše porazil výsledkem 50:30. Přestože poslední disciplínu – trojband vyhrál naopak Ivo Gazdoš a to v poměru 15:11, o vítězi už bylo rozhodnuto a na pořadí to nic nezměnilo.

Mirek je velký hráč, zahrál na mě nejlepší zápas a i když jsem skóroval v trojbandu, vítězství z předchozího ročníku jsem neobhájil. Už ale nejsem nejmladší, navíc letos stavíme dům, proto jsem téměř netrénoval, a tak jsem s výsledkem spokojen,“ uvedl 47letý Ivo Gazdoš z Havířova, který v historii bohumínského turnaje mistrů obsadil třikrát druhé a jednou první místo. Kulečník hraje od svých 20 let a naplno se mu věnoval 25 let. V ČR dosáhl nejlepších výsledků. Bohumínský turnaj si nemůže vynachválit. „Turnaj patří mezi exkluzivní, takovou atmosféru, jaká je v Bohumíně, nikde jinde při kulečníku nezažijete,“ dodal.

Z výsledků letošního turnaje se tak nejvíce radoval domácí hráč Mirek Andrejovský, který předvedl skvělou formu. V průběhu celého turnaje ani jednou neprohrál. Svůj skvělý výkon si tak osminásobný mistr republiky v družstvech i jednotlivcích právem užíval. Turnaj už vyhrál podruhé, poprvé to bylo v roce 2006.

Mám z vítězství ohromnou radost. V porovnání s mým předchozím vítězstvím byl ten letošní výsledek skvělý, protože jsem vůbec nemusel čekat na výsledky ostatních hráčů. Vyhrál jsem totiž každý zápas s jasným rozdílem a třešničkou na dortu bylo to, že jsem ve finále podal nejlepší výkon ze všech hráčů na turnaji. Atmosféra byla úžasná, lidé v herně fandili, takže jsem opravdu šťastný. Ty pocity se ani nedají pospat slovy. Ve finále na mě sice dolehla nervozita z možnosti výhry, ale přestal jsem vnímat okolí a soustředil jsem se jen na hru. Věřím si kádru a jednobandu, mojí nejslabší disciplínou je ovšem trojband, ve kterém je Ivo Gazdoš fenomenální hráč a nemůžu ho v něm snad nikdy porazit. Možná jednou za deset let,“ prozradil vítěz turnaje 51letý Mirek Andrejovský.