Město Bohumín

Léto-kruhy 2001  (18.8.2001)Obsah:

V parku Petra Bezruče se v srpnu konala zbrusu nová kulturní akce. Několikadenní uměleckou lahůdku připravila pro své občany bohumínská radnice, která společně s občanskými sdruženími pořádala Bohumínské Léto-kruhy. Ty byly dotovány z prostředků fondu Phare, z velké části příspěla radnice a také místní podnikatelé.

Jak to všechno začalo ...
Z letního kina se ozýval zvuk motorových pil a řezbářských dlát. Jádrem osmidenní akce byl dřevořezbářský plenér. Sedm řezbářů - tři z našeho regionu a čtyři z Polska - pracovali na svých dílech zahrnutých pod společným tématem "Múza". Mezi náměty jednotlivých skulptur se nejčastěji objevovalo téma "žena". "Proč téměř všichni řezbáři dělají sochu ženských? Protože žena je v životě všech mužů inspirací, tak asi to bude tím," řekl řezbář Jaroslav Thér z Bohumína. Jedinou ženou, která vytvářela krásu z lipového dřeva, byla Bogna Kozera, rodačka z našeho družebního města Prudniku. Plenéru se zúčastnil také režisér Miloš Zábranský, který hodlal v našem městě natáčet celovečerní film. Před očima diváků vznikala umělecká díla. Z lipového špalku tvořili umělci sochy. Zároveň se také předávaly zkušenosti v oblasti umělecké tvorby. Navázala se nová přátelství ...

Bohumín se staví po bok měst jako jsou Telč nebo Mohelnice
Každý den také probíhaly nejrůznější soutěže pro děti v malování a modelování. Mládež si vyzkoušela práci na hrnčířském kruhu, kterou organizovalo občanské sdružení Bart. Na návtěvníky v průběhu celého týdne čekaly soutěže, koncerty folkových a country kapel. Vystoupila také nově vznikající skupina Therne Čhave. "Bohumín, ač nenápadné pohraniční a průmyslové město, se najednou staví po bok takových měst jako je Telč nebo Mohelnice. Léto-kruhy mě překvapily tím, jak široká je to akce. Plenér, nostalgické kino a mnoho dalšího ... jsem doslova nadšená," uvedla při návštěvě multikulturního festivalu spisovatelka PhDr. Alena Mrázová.

Večer co večer bylo v rámci této akce oživována tradice bývalého letního kina. Pro nadšence tohoto žánru byly promítány celovečerní filmy. Před každým nostaligickým kinem byl připraven rozhovor s významnou osobností z filmařského světa.

Závěrečný den Léto-kruhů 2001
Akce vyvrcholila v sobotu 25. srpna. Dřevořezbáři byli slavnostně přijati u starosty města. Tohoto aktu se zúčastnily významné osobnosti z našeho regionu a zástupci družebních měst. Dle tradic družebního města Istebna bylo vyhodnocení plenéru zahájeno slavnostním zatroubením. Starosta města Ing. Petr Vícha poté předal ceny všem sedmi řezbářům a poděkoval za překrásná díla, která umělci věnovali městu.

Návštěvníci letního kina obdivovali krásu, která byla vytvořena během pouhých osmi dní. Lipové dřevo provonělo celý park. Lidé se procházeli, rozprávěli mezi sebou a nadšeně hodnotili akci, jejíž první ročník právě končil. Samozřejmě i v tento den připravili pořadatelé bohatý kulturní program. Bohumínská dechovka oslovila nejen starší diváky, ale i děti, které dováděly v blízkém Hobby parku. Večer pak projel amfiteátrem poslední vagon Bohumínského vlaku. Letos se konal již 6. ročník tohoto folk-countryového festivalu, který organizátoři včlenili do srpnové multiakce. Na své si přišli fanoušci Wabi Daňka, Zdeňka Mana a dalších hvězd country světa. Závěr pak patřil vokální skupině Sluníčko, která má nejen v Bohumíně spoustu obdivovatelů. Tma umocnila krásu galerie z lipového dřeva, sochy bělostně zářily do noci.

Na stránkách kulturních rubrik
Sochy byly nainstalovány v Hobby parku, kde vytvořily galerii v přírodě a nejsou tak skryty před zraky svých obdivovatelů. První ročník Bohumínských Léto-kruhů zpestřil prázdninové dny našich obyvatel. Poděkování patří hlavně občanským sdružením, která patřila k hlavním organizátorům této nové kulturní akce. Areál letního kina navštívily stovky lidí z blízkého okolí i Polska. Naše město, ležící v Ostravské pánvi a známé zejména svým průmyslem, zazářilo i na stránkách kulturních rubrik. V rámci přeshraničních vztahů byly navázány nové kontakty v oblasti umělecké tvorby a společenských setkání.


video ke stažení video ke stažení (wmv, 118 MB)

Videa / reportáže:


Léto-kruhy 2001 (Ostatní)   15:31

V parku Petra Bezruče se v srpnu konala zbrusu nová kulturní akce. ...


Počet zhlédnutí: 4 421