close google translator menu
Dnes je Čtvrtek 27.2., svátek má Alexandr.
Alexandr - jméno řeckého původu. Znamená hrdinného obránce mužů.

Osobnosti narozené dnes:


  • Adrian Smith (*1957) - Kytarista skupiny Iron Maden
  • Zdeněk Smrž (*1948) - Český archeolog
  • Elizabeth Taylor (*1932, +23.3.2011) - Americká herečka
  • Ariel Sharon (*1928, +11.1.2014) - Premiér Izraele
  • Irwin Shaw (*1913, +16.5.1984) - Americký spisovatel
  • Nataša Gollová (*1912, +29.10.1988) - Česká herečka
  • Bohumil Říha (*1907, +15.12.1987) - Český spisovatel
  • Josef Holeček (*1853, +6.3.1929) - Český spisovatel
Změnit velikost textu: A- |  A |  A+

Léto-kruhy 2004  (21.8.2004)Obsah:

"Z historie města našeho výstavu zajímavou zhlédnouti můžete, na staré, zapomenuté, ale krásné a vzácné věci se podíváte ..." - takto lákají obyvatele Bohumína i širokého okolí organizátoři festivalu Léto-kruhy k návštěvě Starého Bohumína. Zde se ve dnech 21. až 28. srpna uskuteční 4. ročník této multikulturní akce. Slavnostní zahájení proběhne na tamním náměstí Svobody v sobotu 21. srpna úderem devatenácté hodiny večerní.

První okamžiky slavnostního zahájení 4. ročníku festivalu Léto-kruhy budou patřit vernisáži výstavy nazvané "Paměť města". Pořadatelé slibují množství fotografií a pohlednic, zachycujících Bohumín od nejstarších dob až po padesátá léta dvacátého století. Mezi nejstaršími vystavovanými exponáty budou například unikátní fotografie z roku 1890. "Historie Bohumína dýchne na návštěvníky mimo jiné také z dobové výzbroje hasičů, původních lamp osvětlení starobohumínského náměstí, hasičské stříkačky z roku 1900 nebo hraničního kamene z doby vlády Marie Terezie," uvedl spoluorganizátor výstavy Jiří Spáčil. Coby vyvrcholení úvodního večera je v plánu videoprojekce věnována tramvajové dopravě na bohumínsku. "Svým způsobem půjde o unikátní záběry zachycující vzestup a pád tramvají, které více než osmdesát let tvořily nedílnou součást života bohumínských ulic," dodal Jiří Spáčil. Chybět nebude ani sada pohlednic s historickou tématikou, vyrobená speciálně u příležitosti srpnového festivalu.

Podobně jako v předešlých ročnících Léto-kruhů, také letos bude celým festivalem provázet dřevořezbářský plenér. Dláta a pily se poprvé dotknou lipového dřeva v sobotu 21. srpna dopoledne. "Řezbáři budou pracovat přímo na náměstí. Návštěvníci je tak budou moci při tvůrčí práci obdivovat po celý den," prozradila Kamila Smigová z pořádajícího občanského sdružení Maryška s tím, že na své si přijdou také děti, pro které je připravena prožitková dílnička. Její letošní motto zní Labyrint živlů v nás i kolem nás. "Děti budou malovat živly jako je déšť, vítr nebo oheň. Svou zručnost si mohou otestovat například při výrobě lampiónů, svítilen, lucerniček nebo japonských větrníků," doplnila program dílničky její umělecká vedoucí Kamila Tjokordová.

V rámci osmidenní akce jsou připraveny také novinky - jednou z nich bude například působení uměleckého kováře pod širým nebem. Výsledky své práce nabídnou i malíři. Mimo to se mohou návštěvníci těšit na toulky exotickou Afrikou a několik koncertů. "Prostřednictvím přednášky a diaprojekce nás Petr Piechowicz zavede do afrického Mali na svou loňskou expedici. Milovníky dechovky prozměnu potěší Dechový orchestr Bochemie pod taktovkou Václava Wnetrzaka," řekla Kamila Smigová z občanského sdružení Maryška. V pátek 27. srpna ovládne starobohumínské náměstí taneční vystoupení souborů Nea Elpida a Pouštní růže. Slavnostní zakončení celého festivalu je plánováno na osmnáctou hodinu podvečerní soboty 28. srpna. "Vše začne vernisáží soch vzniklých na plenéru, následovat bude koncert Tomáše Kočka z Valašského Meziříčí, kapely Bublavá Sova z Orlové a formace Mezi námi z Bohumína," dodala Kamila Smigová.


video ke stažení video ke stažení (wmv, 132 MB)

Videa / reportáže:


Léto-kruhy 2004 (Ostatní)   17:18

"Z historie města našeho výstavu zajímavou zhlédnouti můžete, na staré, ...


Počet zhlédnutí: 4 055

 

Naposledy aktualizované

Vygenerováno za 0.37 sekund