close google translator menu
Dnes je Neděle 21.7., svátek má Vítězslav.
Dnes má svátek Vítězslav. Gratulujeme :)

Osobnosti narozené dnes:


  • Rory Culkin (*1989) - Americký herec
  • Isaac Stern (*1920, +22.9.2001) - Houslový virtuoz
  • Ernest Hemingway (*1899, +2.8.1961) - Americký spisovatel
  • generál Milan Rastislav Štefánik (*1880, +4.5.1919) - Jeden ze zakladatelů Československa
  • Emil Orlík (*1870, +28.9.1932) - Německý malíř českého původu
Změnit velikost textu: A- |  A |  A+

Soužití s Rómy  (22.6.2004)Obsah:

Při posledním sčítání lidu, domů a bytů z roku 2001 se v Bohumíně k rómské národnosti přihlásilo téměř 70 občanů. Neoficiálně se však hovoří o čísle vyšším. Jak se obyvatelům Bohumína žije s Rómy a naopak - jak se Rómům žije v Bohumíně? Tato otázka bude ústředním tématem dalšího diskusního pořadu Kulatý stůl bohumínské televize.

Třemi hlavními problémy, které občany Bohumína v současné době trápí, jsou doprava, nezaměstnanost a podle výsledků ankety z jarního setkání s občany v městských částech, především připomínky k soužití s Rómy. "Je to vážná věc, ten problém narůstá a já cítím, že to nemá nic společného s rasismem. Lidi obtěžuje hluk, nepořádek a zejména drobné krádeže. Opakuji, není to věc rasová, znám spoustu slušných Rómů, ale bohužel realita je taková, že dává těmto obavám lidí většinově za pravdu," uvedl starosta města Ing. Petr Vícha s tím, že by rád uvítal aktivnější přístup bohumínské Rómské občanské iniciativy.

Předsedkyně monitorovacího výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy Josette Durrieuová nedávno při své návštěvě v Ostravě uvedla: "Romové si musí sami stanovit, co chtějí v České republice dělat. Musí se stát aktéry svého osudu a začít se starat sami o sebe."

Mají Rómové v Bohumíně svůj osud pevně v rukou? V čem spatřují Rómové problém v soužití s některými obyvateli města? A naopak - co konkrétně trápí obyvatele Bohumína v souvislosti se soužitím s některými Rómy? Existuje řešení?

Nad těmito i dalšími otázkami budou ve studiu Televizního informačního kanálu Bohumín diskutovat starosta města Ing. Petr VÍCHA, místostarostka Mgr. Věra PALKOVÁ, předseda Rómské občanské iniciativy Josef GABČO a Jaromír MAGDAN, předseda Občanského sdružení Dialog sousedů.


video ke stažení video ke stažení (wmv, 118 MB)

Videa / reportáže:


Soužití s Rómy (Kulatý stůl)   1:02:19

Při posledním sčítání lidu, domů a bytů z roku 2001 se v Bohumíně k ...


Počet zhlédnutí: 4 677

 

Naposledy aktualizované

Vygenerováno za 0.24 sekund