Zpravodajství
7.3.2017 - Kreslí zvířata, která už v přírodě neuvidíme
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 10
Strana: 6
Autor: Tomáš Januszek
Bohumín – Všechno na světě je do jisté míry náhoda. Stoprocentně to platí v případě koníčku sedmnáctileté Terezy Adamusové, která je autorkou pravděpodobně vůbec první sbírky svého druhu na světě. Před pár lety narazila milovnice přírody úplnou náhodou na vymřelé druhy savců, když vyhledávala obrázky zvířat, našla na internetu černobílé fotografie vakovlka a zebry kvaga. "Taková zvířata jsem nikdy předtím neviděla. Proto jsem začala pátrat dál a zjistila jsem, že druhů,které vymřely v období let 1500 – 2017 je opravdu hodně. Zaměřila jsem se proto hlavně na ty z největších, nejznámějších a člověku nejbližších – na savce. Jenže jsem zjistila, že žádná ucelená sbírka recentně vyhynulých savců prakticky neexistuje a v češtině už vůbec ne," říká Tereza Adamusová.
Její zájem o vyhynulá zvířata nepolevil a dívka již neexistující živočichy, zpravidla savce, kreslí. Doposud zpracovala 74 barevných ilustrací zvířat, která už v přírodě nejsou k vidění. "Úplně mě toto téma pohltilo. Zajímala jsem se o to, proč tato zvířata vyhynula a kolik jich bylo. Z toho mála, co se dá v odborné literatuře zjistit,jsem našla, že nejvíc zvířat vyhynulo ve 20. století. Málokdo si to uvědomuje, ale jsme svědky největšího kolapsu živočišných společenství od vymření dinosaurů," vysvětluje mladá dívka.
Proč tato zvířata vyhynula? "Často je zlikvidovali Evropané, když dobyli nové území v Africe nebo Jižní Americe. Řada šelem dnes už není "živých" kvůli sportovnímu lovu," vysvětluje dívka, jež má dodnes blízko k přírodním vědám díky svým rodičům. Její maminka byla v dětství mimochodem členkou přírodovědného kroužku docenta Bohumíra Lojkáska, který působil v bohumínském domě dětí a byl místní legendou. Unikátní kresby Terezy Adamusové si můžete prohlédnout v bohumínském Salonu Maryčka až do 23. března.
Foto: TEREZA ADAMUSOVÁ představuje již nežijící živočišné druhy prostřednictvím svých kreseb.
Foto: Tomáš Januszek